S23 jest selektywnym modulatorem receptora androgenowego (SARM), stworzonym przez firmę GTx. Inc. Środek powstał poprzez modyfikację struktury chemicznej jednego z SARMów starszej generacji, C-6. Zwiększyło to biodostępność S23 względem poprzednika o 20% (z 76 do 96%), dzięki czemu nie wymaga on iniekcji i może być efektywnie stosowany w formie oralnej.
Środek stworzony został w celu wykorzystania jako antykoncepcja hormonalna mężczyzn, jednak na chwilę obecną jest jedynie na etapie badań przedklinicznych na modelu zwierzęcym. Badania przedkliniczne na szczurach, wykazały, że S23 powoduje największą supresję osi hormonalnej spośród wszystkich obecnie rozwijanych SARMów, powodując bezpłodność u wszystkich badanych osobników.
S23 wykazuje wysokie powinowactwo do receptora androgenowego, jest jednak mniej selektywny względem tkanki mięśniowej i kostnej w porównaniu do innych popularnych SARMów dostępnych obecnie na rynku np. LGD-4033 czy Ostaryny. Dlatego też oprócz pozytywnego wpływu na rozwój muskulatury oraz gęstość mineralną kości, wykazuje także wpływ na gruczoł prostaty, pęcherzyki nasienne oraz inne tkanki posiadające receptor androgenowy.
Silny potencjał anaboliczny sprawił, że środek dość szybko zyskał popularność wśród wielu amatorów kulturystyki jako lepsza, silniejsza i bezpieczniejsza (brak negatywnego wpływu na wzrok) alternatywą dla S4 (Andarine).
Mechanizm działania
S23 cechuje się wysoką biodostępnością, dzięki czemu nie wymaga podawania drogą iniekcji i może być z powodzeniem przyjmowany w formie oralnej. Co więcej, nie posiada grupy 17 alfa, dzięki czemu nie jest hepatoksyczny. Natomiast jego wysoki stopień powinowactwa do receptora sprawia, że często wygrywa ‘walkę’ z testosteronem czy też DHT.
Po zażyciu, S23 przyłącza się do receptora androgenowego powodując wzrost gęstości mineralnej kości, wzrost masy mięśniowej oraz zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej. S-23 wykazuje również znacznie większe efekty anaboliczne w porównaniu do tradycyjnych środków o działaniu androgennym.
Niska aktywność androgenowa, a tym samym mała ilość wynikających z tego tytułu efektów ubocznych sprawia, że S23 może znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że selektywność względem poszczególnych tkanek oraz wysokie powinowactwo do receptora androgenowego, mogą powodować skutki uboczne podobne do tych, które obserwuje się na skutek dużej aktywności DHT powstałego w wyniku 5a reduktazy endogennego testosteronu.
Efekty działania
S23 powoduje wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz gęstości mineralnej kości, a przez wielu użytkowników, uważany jest za jeden z najbardziej anabolicznych SARMów dostępnych na rynku. W badaniach okazał się skuteczniejszy od testosteronu w hamowaniu katabolizmu masy mięśniowej oraz kości w wyniku kastracji, oraz użycia glikokortykosteroidów, wykazując przy tym jednocześnie niższą aktywność androgenową. Anaboliczność środka nie jest jednak wprost proporcjonalna do dawki i powyżej pewnego progu zwiększa się ryzyko występowania efektów ubocznych i supresji osi HPTA (podwzgórze – przysadka – jądra).
Mimo iż wg badań, S23 wykazuje również zależną od dawki redukcję tkanki tłuszczowej, nie należy brać tego jednak dosłownie. Środki anaboliczno androgenne, same w sobie, nie powodują zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej. Tego typu działanie jest efektem pośrednim, wynikającym ze zwiększonej ilości masy mięśniowej, uzyskanej dzięki zastosowaniu danego środka. Więcej masy mięśniowej powoduje bowiem wzrost podstawowej przemiany materii, a także zwiększone jej wydatkowanie w trakcie aktywności fizycznej, co przy braku nadwyżki kcal powodować będzie tzw. rekompozycję.
Antykoncepcja hormonalna u kobiet, mimo iż skuteczna, budzi wiele kontrowersji, szczególnie ze względu na liczne efekty uboczne wynikające z zaburzeń żeńskiej gospodarki hormonalnej. Od dłuższego czasu, szczególnie w skandynawii, prowadzone są zatem intensywne badania nad opracowaniem skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji dla mężczyzn, z wykorzystaniem obecnie dostępnych na rynku środków anaboliczno-androgennych. Alternatywą dla tradycyjnych SAA, mógłby być S23, który w badaniach na modelu zwierzęcym, wykazywał zależną od dawki supresję spermatogenezy. Co ciekawsze i nawet ważniejsze, po zakończeniu stosowania, spermatogeneza wracała do normy samoczynnie u wszystkich badanych osobników. Powyższe, rezultaty, czynią z S-23 idealnego kandydata na męską “tabletkę” antykoncepcyjną. Trzeba jednak zaznaczyć, że antykoncepcyjne właściwości środka pojawiają się jedynie, gdy połączy się go z estradiolem. Zarówno S23, jak i estradiol powodują obniżenie produkcji LH i FSH, jednak żadne z nich, w pojedynkę nie wywołuje pełnej supresji oraz całkowitej bezpłodności.
S23 może posłużyć również jako środek na poprawę libido wynikające ze zbyt niskiego poziomu androgenów u kobiet. Mimo iż, S23 nie jest tak silnym androgenem, jak testosteron, to badania przedkliniczne wykazały, iż jego działanie androgeniczne jest w stanie stymulować popęd seksualny u samic szczurów.
Możliwe skutki uboczne
Silna aktywność androgenna sprawia, że S23 zaliczyć można do najbardziej ‘problematycznych’ SARMów, dostępnych obecnie na rynku. Największym potencjalnym skutkiem ubocznym stosowania S23 jest silna (w porównaniu do innych SARMów) supresja osi HPTA. Mimo że nie jest ona całkowita, a po odstawieniu środka, jej funkcje zdają się wracać do normy samoczynnie, to sam fakt supresji niesie ze sobą również inne negatywne efekty. Po pierwsze S23, tak jak pozostałe SARMy, powoduje obniżenie produkcji testosteronu, a także nie ulega aromatyzacji do estradiolu. Mimo iż S23 wykazuje silne działanie anaboliczne względem tkanki mięśniowej i kostnej, tak zbyt niski poziom estradiolu u mężczyzn długofalowo będzie powodował odwrotny efekt. Brak aromatyzacji powoduje, że w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu estradiolu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, konieczne jest jego dostarczenie z zewnątrz lub też stosowanie aromatyzujących środków np. testosteronu.
Wśród potencjalnych skutków ubocznych, należy również wymienić ryzyko wystąpienia ginekomastii. Silne powinowactwo S23 do receptora androgenowego, powoduje, że często wygrywa on walkę o pierwszeństwo dostępu do receptora. To sprawia, że nawet pomimo supresji endogennej produkcji, niezwiązany z receptorem testosteron ulegać może aromatyzacji do estradiolu, co ostatecznie doprowadzić może zaburzenia stosunku androgenów do estrogenów oraz rozrost gruczołu sutkowego.
Kolejnym z często występujących skutków ubocznych stosowania S23 jest wzrost temperatury ciała, co sprzyja zwiększonej potliwości zarówno w ciągu dnia, jak również w nocy. Wielu użytkowników skarży się również na zwiększoną ilość skurczów mięśni. Jest to zapewne wynik utraty wody oraz elektrolitów na skutek wspomnianej powyżej, zwiększonej potliwości. Tak więc ważne jest, by zadbać o odpowiednie nawodnienie, szczególnie podczas przyjmowania większych dawek.
Częstym problemem zgłaszanym przez osoby stosujące S23, jest również wzrost agresji zbliżony do tego, jaki występuje podczas stosowania RAD140 oraz silnie androgennych sterydów anabolicznych.
S23, jest jednym z najsłabiej selektywnych względem tkanki mięśniowej i kostnej SARMów dostępnych obecnie na rynku. Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że sprzyja on powiększeniu gruczołu prostaty bardziej niż inne SARMy, a sam efekt jest zależny od dawki. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane, innymi potencjalnymi skutkami ubocznymi stosowania S-23 mogą być także obniżenie poziomu HDL, trądzik oraz utrata włosów.
Warto również uważać na wątrobę. Mimo iż S23 nie posiada grupy 17-alfa i w dawkach terapeutycznych nie wykazywał właściwości hepatotoksycznych u gryzoni, zawsze istnieje ryzyko, iż długoterminowe stosowanie większych dawek może powodować pewne problemy.
Z czym łączyć
S23 jest środkiem z dużym potencjałem anabolicznym, który można przyjmować osobno, jak i w połączeniu z innymi środkami. Pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej doskonałym uzupełnieniem będzie GW501516, SR-9009, AOD-9604 lub HGH Fragment 176-191. Natomiast jeśli naszym celem jest budowanie siły i masy mięśniowej dobrym wyborem będą LGD-4033 oraz Ostaryna.
Dawkowanie
Z racji braku badań na modelu ludzkim, ciężko określić bezpieczny zalecany sposób użycia. Okres półtrwania środka w przypadku gryzoni szacuje się na ok. 12h, natomiast typowe dawki stosowane w celu zwiększenia anabolizmu mięśniowego wynoszą 10-30mg dziennie. Według relacji użytkowników, stosowanie dawek większych niż 30mg nie jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż środek zdaje się tracić na efektywności.
Porady eksperta
Ze względu na silną supresję osi HPTA, należy odpowiednio zaplanować długość cyklu z użyciem S-23. Spadek endogennej produkcji hormonów zachodzi stopniowo, tak więc przez kilka pierwszych tygodni w naszym organizmie krążyć zazwyczaj będzie jeszcze wystarczająca do “prawidłowego” funkcjonowania ilość testosteronu i estradiolu. Typowy cykl z użyciem S23, powinien więc trwać do ok 6-8 tygodni. Jeśli zdecydujemy się na łączenie z innymi SARMami np. LGD-4033 lub Ostaryną, supresja osi hormonalnej będzie silniejsza, tak więc cykl powinien być stosunkowo krótszy lub S-23 powinien zostać włączony w późniejszym jego etapie. Przy dłuższych cyklach zaleca się natomiast włączenie do cyklu środków aromatyzujących np. testosteronu.
S23 jest stosunkowo silnym androgenem, przez co może powodować wzmożoną agresję. Należy więc unikać łączenia go z innymi silnie androgennymi środkami takimi jak np. RAD140 czy też niektóre SAA. Dobrym pomysłem na wykorzystanie wspomnianej agresji, może być, przyjmowanie S23 przed treningiem.
S23 powoduje również wzmożoną potliwość, dlatego podczas jego stosowania należy ostrożnie podchodzić do kwestii wszelkich termogeników oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie i podaż elektrolitów.
Wady i zalety
Zalety |
Wady |
✔️ zwiększa siłę i masę mięśniową | ❌ brak badań na ludziach |
✔️ działa antykatabolicznie | ❌ powoduje silną supresję osi HPTA |
✔️ wzmacnia kości i zapobiega ich demineralizacji | ❌ może powodować efekty uboczne wynikające z aktywności androgennej (agresja, rozrost prostaty, trądzik, łysienie) |
✔️ forma oralna i brak hepatotoksyczności | ❌ może powodować skutki uboczne związane ze zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomem estradiolu |
✔️ może wspomagać utratę tkanki tłuszczowej (rekompozycja) |
Bibliografia
- Basaria S, Collins L, Dillon EL, Orwoll K, Storer TW, Miciek R, et al. The Safety, Pharmacokinetics, and Effects of LGD-4033, a Novel Nonsteroidal Oral, Selective Androgen Receptor Modulator, in Healthy Young Men. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2013;68(1):87-95.
- Chen J, Hwang DJ, Bohl CE, Miller DD, Dalton JT. A selective androgen receptor modulator for hormonal male contraception. J Pharmacol Exp Ther. 2005;312(2):546-53.
- Gao W, Kim J, Dalton JT. Pharmacokinetics and Pharmacodynamics of Nonsteroidal Androgen Receptor Ligands. Pharm Res. 2006;23(8):1641-58.
- Jones A, Chen J, Hwang DJ, Miller DD, Dalton JT. Preclinical Characterization of a (S)-N-(4-Cyano-3-Trifluoromethyl-Phenyl)-3-(3-Fluoro, 4-Chlorophenoxy)-2-Hydroxy-2-Methyl-Propanamide: A Selective Androgen Receptor Modulator for Hormonal Male Contraception. Endocrinology. 1502009. p. 385-95.
- Jones A, Hwang DJ, Duke CB, He Y, Siddam A, Miller DD, et al. Nonsteroidal Selective Androgen Receptor Modulators Enhance Female Sexual Motivation. J Pharmacol Exp Ther. 3342010. p. 439-48.
- Jones A, Division of Pharmaceutics (A.J.) CoP, The Ohio State University, Columbus, Ohio 43210, College of Pharmacy UoT, and GTx, Inc. (A.J., D.-J.H., R.N., D.D.M., J.T.D.), Memphis, Tennessee 38163, Hwang D-J, College of Pharmacy UoT, and GTx, Inc. (A.J., D.-J.H., R.N., D.D.M., J.T.D.), Memphis, Tennessee 38163, Narayanan R, et al. Effects of a Novel Selective Androgen Receptor Modulator on Dexamethasone-Induced and Hypogonadism-Induced Muscle Atrophy. Endocrinology. 2019;151(8):3706-19.