SARM OPK-88004 – wysoki poziom testosteronu

SARM OPK-88004

Trwają badania nad kolejną substancją z grupy SARM (selektywny modulator receptora androgenowego) – niesteroidowych związków aktywnych. Wśród szerokiej grupy poznanych substancji na światło dzienne wyłoniły się badania nowego związku – OPK-88004.

Aktualnie badania nad substancją prowadzi grupa naukowców w Bostonie. Obserwacje badań prowadzonych na grupie 114 mężczyzn w Brigham and Women’s Hospital określają działanie OPK-88004 w kilku kwestiach:

  • zwiększył beztłuszczową masę ciała
  • zwiększył poziom wolnego testosteronu
  • mimo powyższych oddziaływań nie stymulował wzrostu PSA!

Badania nad SARM OPK-88004

Przebieg badania na grupie 114 mężczyzn, którzy mieli po zabiegu prostatektomii (ze względu na wykrycie raka prostaty bez przerzutów). Naukowcy podzielili mężczyzn na 4 grupy i codziennie przez 12 tygodni podawali im kapsułkę zawierającą 0 [grupa placebo], 1, 5 lub 15 miligramów OPK-88004.

OPK-88004 został opracowany przez firmę farmaceutyczną Transition Therapeutics.

Wyniki testów SARM OPK-88004
OPK-88004 zwiększył beztłuszczową masę ciała, co ciekawe zwiększył masę mięśniową – i zredukował masę tłuszczową. Najwyższa testowana dawka 15 miligramów dziennie przyniosła najlepsze wyniki.

Zmiana masy ciała podczas testów OPK-88004
Zmiana masy tkanki tłuszczowej podczas testów OPK-88004

Jednak pod względem wpływu OPK-88004 na wydolność fizyczną i siłę nie zanotowano tak dobrych efektów. Podawanie środka mężczyznom z niedoborem androgenów, którzy przeszli radykalną prostatektomię z powodu raka prostaty o niskim stopniu złośliwości ograniczonego do narządu, było bezpieczne i nie wiązało się z nawrotem PSA – piszą naukowcy.

Wnioski dotyczące SARM OPK-88004

Krótkoterminowe dane dotyczące bezpieczeństwa są uspokajające i dostarczają uzasadnienia do zbadania skuteczności SARM, takich jak OPK-88004, które zostały opracowane ze względu na ich preferencyjne działanie anaboliczne na mięśnie i kości, wśród osób, które przeżyły raka prostaty z dysfunkcją fizyczną, oraz dla rozwoju nowych środków typu SARM, które preferencyjnie poprawiają funkcje seksualne.